Home Campus Directory | A-Z Index

Faculty and Staff Awards

Faculty Awards

Campus Awards

The Distinguished Teacher Award

Ivan Esperragoza   2014
Charles Helou   2013
Stephen Cimbala  2012
Jennifer Zosh    2011
Katherine Meehan   2010
Seongeun Kim    2009
Arnold Markley    2008
Charles Helou     2007
Elizabeth Dudkin   2006
John Dyckman  2005
John Terrell    2004

 

Outstanding Teacher Award

John Baffoe-Bonnie  1994
Richard Barrett  1991, 2001
Priscilla Clement  1972, 1990
Jane Cooper  1982
Arya Ebrahimpour  1996
George W. Franz  1989
Peter Georgopulos  1973, 1977, 1985
Lonnie Golden  1992
Paul Greene  1999
Constance Kirker  1993
Michael Kersnick  1978, 1983, 1988
Patricia Kuzyk  1984
Stephen Lagoy  1980
Frank Lordi  1976
Wayne McMullen  1997, 2002
Andrea Mitnick  1995
John Ousey  1975, 1992, 2000
Gladys Ritchie  1972
Sibyl Severance  1987
Robert Stout  1979
John Terrell  1981, 1994, 1998
Edward S. J. Tomezsko  1974
Saleem Watson  1986


The Madlyn L. Hanes Faculty Award

John Tierney   2014
Kimberly Blockett   2013
Paul Greene  2012
Elizabeth Dudkin   2011
Cynthia Lightfoot   2010
Patricia Hillen    2009
Constance Kirker  2008
Katherine Meehan  2007
Nancy Wyatt   2006
Elizabeth J. Buckmaster  2005
George Franz  2004
Peter Georgopulos  2003
Arnold Markley  2002
Carol Farley Kessler  2001
Doris Griffith  2000
Jane Cooper  1999
Sara Lou Whildin  1998

Cooper Memorial Faculty Fellowship

Timothy Lawlor  July 2014 - July 2017
Elizabeth Dudkin January 2014 - January 2017
Laura Guertin  2010-2013
Paul Greene  2007 - 2010
John Tierney  2004 - 2007
Arnold Markley  2002 - 2005
Nancy Wyatt  2000 - 2003

The David and Marjorie Rosenberg Career Development Professor for Leadership and Innovation

Jennifer Zosh  July 2014 - July 2017

The George W. Franz Advising and Mentoring Award

Gail Wray   2014
Laura Guertin  2013
Robin Stokes   2012
Sharon Manco   2011
Richard Barrett     2010
Gordon Crompton  2009
Ivan Esparragoza   2008

The Undergraduate Faculty Research Award

Julie Stanton    2014
Timothy Lawlor   2013
Cynthia Lightfoot    2012
John Tierney    2011
Michael DeRosa  2010
Laura Guertin  2009

The Faculty Research Program Award

Michael DeRosa    2014
Laura Guertin and Djuradj Stakic  2013
Adam Sorkin   2012
Steve Cimbala   2011
Phyllis Cole  2010

Teaching Award for Part-time Faculty

Christopher McGrath   2014
Alan Randzin  2013
Patricia O’Brien and Christopher Neeb   2012
Jean McKay   2011 

Faculty Awards
University Awards

Alpha Sigma Lambda Outsanding Mentor for Adult Learners Award
Sylvia Schaffer  2001

Amoco Foundation Outstanding Teacher Award
Peter Georgopulos  1978
Michael Kersnick  1984

College of Arts and Architecture's Outstanding Teacher Award
Constance Kirker  1993

Commonwealth College Award for Outstanding Service to Students
Grace Stanford  2002

Commonwealth College Distinguished Faculty Service Award
Steve Cimbala  2002

Commonwealth College Excellence in Academic Integration Award
Phyllis Cole  2001

Commonwealth College Excellence in Teaching Award
Laura Guertin  2005
John Terrell  2002

Commonwealth College Faculty Excellence in Research Award
Mike DeRosa  2003

Commonwealth College Award for Distinguished Faculty Service for Outreach
Djuradj Stakic  2005

Distinguished Professor Award
Stephen J. Cimbala, Distinguished Professor of Political Science  2000
Adam J. Sorkin, Distinguished Professor of English  2000

Liberal Arts Alumni Society Faculty Outstanding Advising Award
George W. Franz  1993

George W. Atherton Award for Excellence in Teaching
Robert Black  1992
Elizabeth Dudkin   2008
George W. Franz  1990
Peter Georgopulos  1995
Mary Gergen  1996
Paul Greene   2005
Laura Guertin   2006
Charles Helou  1999
Arnold Markley  2001
Wayne McMullen  2000
Kathy Meehan  2013
John Ousey  1994

Milton S. Eisenhower Award for Distinguished Teaching
Elizabeth Buckmaster  1996
Stephen J. Cimbala  1995
Charles Helou  1999
Constance Kirker  1997

College of Health and Human Development CES Faculty Achievement Award
Doris Griffith  1996

Christian R. and Mary F. Lindback Award for Distinguished Undergraduate Teaching
Priscilla F. Clement  1991

McKay-Donkin Award for Service to the Faculty
George W. Franz  1994

C. I. Noll Award for Outstanding Teaching and Mentorship (Eberly College of Science)
Jane Cooper  1994

Penn State Engineering Society (PSES) Outstanding Advisor Award
Arya Ebrahimpour  1998

Distinguished Service Award of the Eberly College of Science Alumni Society
Michael De Rosa  2005

Penn State Engineering Society (PSES) Outstanding Teacher Award
Ivan Esparragoza  2005

Penn State Teaching Fellow: The Penn State Alumni Association Award for Excellence in Teaching
Ivan Esparragoza  2009

Outstanding Contribution to Penn State University Libraries
Sara Whildin  1981

Teresa Cohen Mathematics Service Award
Charles Helou  2007

Provost's Award for Collaborative Instructional and Curricular Innovation
Asad Azemi  1998
Elizabeth Buckmaster  1997
Arya Ebrahimpour  1998
George Franz  1996
Robert Ginsberg  1992, 1994
Karen Hill  1996, 1997
Alan Horwitz  1998
Constance Kirker  1992, 1997
John Ousey  1993, 1996, 1997
Sara Whildin  1996, 1997

Fulbright Recipients
Richard Betts  1998
Michael De Rosa  1997-98, 2005-2006
Carol Kessler  1995-96
Adam Sorkin  1980-81, 1989
Djuradj Stakic  2002-2003


Staff Awards

Staff Excellence Award - Outstanding Support Staff
Jeanette Rieck  2005

Staff Excellence Award - Outstanding Technical-Service Staff
Terry Ernest  2001
Charles Lausch  2004

Chancellor’s Award
Deb Erie  2010
Gail Wray and Lisa Yerges  2011
Sally Ent and Ronika Money-Adams  2012
Tony Montagna  2013

Vairo Service Award
Justin DiMatteo  2010
Mary Fran McLaughlin   2011
Jean Palladino  2012
Diane Shorter  2013

Spirit Award
Pamela Coghlan and Theresa Walls  2010
James Gastner  2011
Rochella Moore  2012
Alexander Pratt  2013

Teamwork Award
2010
Susan Fredricks, Jim Gastner, Matthew Shupp, Dale Soring, Gail Wray, and Theresa Walls
2011
The ‘Oaring Lion’s Dragon Boat Team
Christine Allen, Kim Blockett, Alex Bolinger, Michael Cheung, Sue Currie, Sally Ent, Maureen Fielding, Linda Flick, Julie Gallagher, Pat Hillen, Mike Iezzi, Tia Kim, Tim Lawlor, Sandra Lawrence, Mary Fran McLaughlin, Kathy Meehan, Theresa Murray (from the Great Valley campus), Patricia O’Brien, Robin Stokes, Don Taylor, Jenn Traubel, Twana Walker, Theresa Walls, Gail Wray, Tom Yannuzzi, Jenn Zosh, and Maria Zuccato
2012
Development/ Michelle Johnson, Alexander Pratt, and Connie Stankowski  
and
Janitorial and Maintenance/ John Ayala, Alicia Cobb, Charles Daly, John Hawkins, Anthony Iacono, Shanida Lukis, Frank Martelli, Anthony Montagna, Rochella Moore, Andrey Peace, Antoine Pegues, Manuel Polanco, Brian Rostick, Christopher Stevens, Jamiel Thomas, Bernard Todd Jr., John Whelan, and Broughton (Rick) Young
2013
Orientation Planning Team / Kevin Armalay, Jennifer Connor, Sally Ent, Deb Erie, Joanna McGowan, Ronika Money-Adams, Matthew Shupp, Robin Stokes, and Jenn Traubel.

Thinking Outside The Box Award
Robin Stokes   2010
Matthew Shupp   2011
Melissa Algeo   2012
Ayhana King   2013